Patrím medzi ľudí, ktorý od detstva snívajú o nekonečnom, tajomnom vesmíre a budúcnosti, ktorá nám dovolí odhaľovať jeho skryté tajomstvá.  Sci-fi seriály a filmy ako Star Trek, Babylon 5, Star Gate a Hviezdne vojny patrili k mojim najobľúbenejším. Dnes už mám niektoré veci iné názory ako v detstve, ale zaujímavé novinky z vedy a techniky ma dodnes fascinujú. Tak tomu je aj dnes, keď mi radosť spravil mini projekt NASA.

Mier ako si ho ľudia predstavovali po skončení druhej svetovej vojny dlho nevydržal, začala studená vojna a preteky v zbrojení. Novinkou bolo dobíjanie vesmíru, ktoré slúžilo ako propaganda na oboch stranách. Ľudstvo robilo veľké pokroky, ale toto tempo bolo dlhodobo neudržateľné. Skončením studenej vojny ako keby pre politikov prestalo byť dobývanie vesmíru zaujímavé a nastalo prirodzené spomalenie. Laicky mi to pripomína ekonomické cykly.

Po menšej prestávke sa začína aj vďaka projektom ako SPACE X a ľudom, ktorý vkladajú do týchto vysoko rizikových projektov peniaze nová éra. Do vesmíru sa pomaly dostávajú aj súkromné spoločnosti.

Pobyt vo vesmíre nebude ani v budúcnosti záležitosť pre každého, ale najväčšou prekážkou bude zo začiatku cena. Nám snílkom zostávajú sny a virtuálna realita. Som fanúšikom počítačovej hry Star Citizen, ktorá je zatiaľ známa iba ako najúspešnejšej komunitne financovaná hra. Aktuálne Star citizen vyzerá zvláštne, na jednej strane chcú poskytnúť hráčom najväčšie možné priblíženie realite na druhej strane nechcú búrať klišé o vesmíre aké poznáme zo Sci-fi filmov a seriálov. Preto má Star Citizen dobre nastavený engine a realisticky simuluje pohyb vo vesmíre, na druhej strane mám z aktuálneho diania okolo tejto hry dojem ako by to bol simulátor lietadiel z druhej svetovej vojny vo vesmíre.

Prekvapenie u mňa nakoniec nevyvolal Star Citizen, ale projekt laboratória  NASA Eagleworks. Tým pod vedením „Dr. White“ sa zaoberal vzorcom, ktorý sformuloval Miguel Alcubierre v článku “The warp drive: hyper-fast travel within general relativity [1]”, ktorý bol vydaný v roku 1994. Teoreticky nie je možné prekonať rýchlosť svetla, navrhnutý Warp pohon vytvára oblasti v ktorých sa komprimuje a expanduje časo-priestor. Expandujúci časoprietor tlači vesmírnu loď dopredu. Pomocou kruhov je vytvorená okolo vesmírnej lodi Warp bublina ktorá presúva časopriestor okolo objektu. Fyzikálne tomu vôbec nerozumiem, ale zaujímavé je že posádka, ktorá by bola vo vnútri Warp bubliny by pri pohybe Warpom nepociťovala spôsobené zrýchlenie.  Myšlienka Warp pohonu mala ale háčik, na presun by bola potrebná energia, ktorá je porovnateľná s energiou, ktorú ma planéta Jupiter (1.9 × 1027 kg)[2].

Warp Teory

Tým okolo Dr. Whitea sa zameral na optimalizáciu a dospel k záveru, že by bolo možné za určitých okolností znížiť energetické požiadavky na 1600 pounds “mass-energy” (energia ktorá podľa vzorcu Energia = hmotnosť · (rýchlosť svetla)²  je skrytá v približne 727 kg hmoty). Stále je to, ale veľké množstvo energie, len pre predstavu v 1 g hmoty sa podľa týchto prepočtov nachádza 25 GW/h energie [3].

Ukazuje, že toto riešenie má viacero prekážok, ktoré bude potrebné v budúcnosti prekonať. Na prekonanie rýchlosti svetla budú potrebné častice, zo zápornou energiou. Ďalším problémom, že by sa pri lete nad svetelnou rýchlosťou zbierali vysoko energetické častice, ktoré by pri spomalení na pod svetelnú rýchlosť uvoľnili. To čo ma ale najviac zaujalo sú vizualizácie vesmírnej lode, ktorá bol navrhnutá s Warp pohonom, ktorý optimalizoval tým „Dr. White“.

 

Video: https://www.youtube.com/watch?v=9M8yht_ofHc

 

Vesmír: konečná hranica. Toto sú lety vesmírnej lode Enterprise, ktorá má trvalé poslanie. Skúmať cudzie nové svety, vyhľadávať nové formy života a nové civilizácie, ísť neohrozene tam, kam sa ešte človek nedostal.

IXS Enterprise 01

IXS Enterprise 02 by Mark Rademaker

IXS Enterprise 03 by Mark Rademaker

Space Ship  by Mark Rademaker

 

[1] http://iopscience.iop.org/0264-9381/11/5/001

[2] http://io9.com/5963263/how-nasa-will-build-its-very-first-warp-drive

[3] http://en.wikipedia.org/wiki/Mass%E2%80%93energy_equivalence

https://www.flickr.com/photos/123021064@N05/sets/72157644113972600/

http://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi.ntrs.nasa.gov/20110015936.pdf

http://io9.com/heres-nasas-new-design-for-a-warp-drive-ship-1588948192

http://sploid.gizmodo.com/holy-crap-nasas-interplanetary-spaceship-concept-is-fr-1589001939/1589277571/+jesusdiaz

http://www.universetoday.com/93882/warp-drives-may-come-with-a-killer-downside/#ixzz34HJTDkWl